Officers and Committees for 2020

Officers of The Society are elected for a two-year term. The officers, plus the most recent living Past President and three other elected members comprise the Executive Committee, which is the governing body of The Society. They take office at the beginning of January 1st of the year immediately following their election.

In addition, there are several committees to carry out the various activities of The Society.

For Officers and Committess of previous years, proceed to the Archives page.

Executive Committee 2020-2021

Photo of Michael D. Graham
Michael D. GRAHAM
President

Chemical and Biological Engineering
University of Wisconsin-Madison
Email M. D. Graham / Website

Photo of Anne M. Grillet
Anne M. GRILLET
Vice President

Engineering Sciences Division
Sandia National Laboratories
Email A. M. Grillet

Photo of Kalman Migler
Kalman MIGLER
Secretary

Polymers Additive Manufacturing and Rheology
National Institute of Standards and Technology
Email K. Migler / Website

Photo of Christopher C. White
Christopher C. WHITE
Treasurer

Materials and Structural Systems Division
National Institute of Standards and Technology
Email C. C. White / Website

Photo of Ralph H. Colby
Ralph H. COLBY
Editor

Materials Science and Engineering
Pennsylvania State University
Email R. H. Colby / Website

JOR Editorial Office

Ania Bukowski, Editorial Assistant
Email JOR Editorial Office

Photo of Marie-Claude Heuzey
Marie-Claude HEUZEY
Member at Large

Chemical Engineering
Polytechnique Montréal
Email M.-C. Heuzey / Website

Photo of Anke Lindner
Anke LINDNER
Member at Large

University Paris Diderot
PMMH-ESPCI
Email A. Lindner / Website

Photo of Jonathan P. Rothstein
Jonathan P. ROTHSTEIN
Member at Large

Mechanical and Industrial Engineering
University of Massachusetts, Amherst
Email J. P. Rothstein / Website

Photo of Norman J. Wagner
Norman J. WAGNER
Past President

Chemical and Biomolecular Engineering
University of Delaware
Email N. J. Wagner / Website

Standing Committees for 2020

Membership Committee (2020-2021)

Gordon Christopher, chair
Cari Dutcher
Carlos López-Barrón
Simon Rogers
Vivek Sharma
Patrick Spicer
Kathleen Weigandt
Jennifer Mills (student)

Education Committee (2020-2021)

Ross Clark, co-chair for short course
Christopher Dimitriou
Matthew Helgeson
Helen Joyner
Maryam Sepehr, chair
Johannes Soulages
Jonathan Rothstein

Bingham Award Committee

Adam Burbidge (2018-2020)
Julie Kornfield (2018-2020)
Gregory McKenna (2018-2020), chair
Patrick Spicer (2019-2021)
Patrick Underhill (2020-2022)
Evelyne van Ruymbeke (2019-2021)
Dimitris Vlassopoulos (2020-2022)

Metzner Award Committee

Jacinta Conrad (2020-2022)
Aditya Khair (2019-2021)
William Hartt (2018-2020), chair
Joao Maia (2019-2021)
Amy Shen (2020-2022)

SoR Fellowship Committee

Antony Beris (2018-2020), chair
Roger Bonnecaze (2019-2021)
Kalman Migler (2019-2021)
Faith Morrison (2020-2022)
Lynn Walker (2018-2020)

Journal Publication Award Committee

Ralph Colby (Editor)
Anke Lindner (MAL)
Jonathan Rothstein (MAL)
Charles Schroeder
Roseanna Zia (Associate Editor)

Meeting Policy Committee

Anne Grillet, co-chair (VP)
Andrew M. Kraynik, co-chair
Kalman Migler (Secretary)
Albert Co (Webmaster)
Patrick Underhill (92nd Program)
Jacinta Conrad (92nd Program)
Roger Bonnecaze (92nd Local)
Martin Sentmanat (92nd Local)

Audit Committee

Bamin Khomami (2019-2020)
Rekha Rao (2020-2022)
Montgomery Shaw (2019-2021), chair
Christopher White (ex-officio)

Financial Advisement Committee

John Brady (2020-2022)
Wesley Burghardt (2020-2022)
Michael Solomon (2019-2020), chair
Christopher White (ex-officio)

Webmaster (2020-2021)

Albert Co

Editor, Rheology Bulletin (2020-2021)

Faith Morrison

Associate Editor, Jouranl of Rheology (2020-2021)

Roseanna N. Zia

Editorial Assistant, Jouranl of Rheology

Ania Bukowski

Social Media Director (2020-2021)

Vivek Sharma

Director, International Outreach Program (2020-2021)

Gerald G. Fuller

Student-Member Travel Grants Administrator (2020-2021)

Marie-Claude Heuzey

SoR Historian (2020-2021)

Gareth McKinley

Ad Hoc Committees for 2020

Inclusion and Diversity Committee

Jennifer Hofmann (student)
Lilian Hsiao
Safa Jamali
Ali Mohraz
Susan Muller
Kelly Schultz, chair (2019-2020)
Maryam Sepehr
Norman Wagner

Journal Publication Committee

TBD

Associations with External Committees/Organizations for 2020

American Institute of Physics (AIP)
SoR Designee to AIP Governing Board (2020-2022)

Eric Furst

SoR Member Representative to AIP (2020-2022)

TBD

SoR Representative on AIP Education Liaison Committee (2018-2020)

Jonathan Rothstein

SoR Representative on AIP Liaison Committee for Underrepresented Minorities (2020-2022)

Maryam Sepehr

SoR Representative on AIP History Liaison Committee (2020-2022)

Gareth McKinley

SoR Representative on AIP Public Policy Liaison Committee (2018-2020)

Kathleen Weigandt

AIP Publishing (AIPP)
SoR Designee to AIPP Board of Managers (2018-2020)

A. Jeffrey Giacomin

SoR Representatives on AIPP Publishing Partners Committee

Roseanna Zia (2018-2020)
TBD (2020-2022)

International Committee on Rheology
SoR Delegate to ICR (2020-2021)

Norman Wagner

US National Committee on Theoretical and Applied Mechanics
SoR Representative to NCTAM (2018-2020)

Shelley Anna